پشم‌چینی گوسفندان و شست‌وشوی آن‌ها؛ قسمت دوم

پشم‌چینی گوسفند روشی است که طی آن پشم گوسفند بدون آسیب به او کوتاه می‌شود. شخصی که پشم گوسفند را می‌چیند پشم‌چین نامیده می‌شود. به‌طور معمول  چیدن پشم گوسفندان بالغ در هر سال یک بار انجام می‌شود (برخی اقوام و ملل مختلف برای چیدن پشم گوسفندان اصطلاحات خاص خود را دارند). پشم‌چینی سالانه اغلب در یک سالن یا سوله پشم‌چینی اتفاق می افتد. تأسیساتی که برای این امر در نظر گرفته می‌شود گاهی حتی برای انجام این عمل در مورد صدها و گاهی بیش از چندهزار گوسفند در روز طراحی شده است.

بسته به آب‌و‌هوا، شرایط مدیریتی و موارد دیگر، چیدن پشم گوسفندان در تمام فصول سال انجام می‌شود. میش‌ها معمولاً قبل از بره‌زایی در ماه‌های گرم سال، پشم‌چینی می‌شوند اما به‌طور معمول برای رعایت نکات سلامتی بره‌‌ها، از پشم‌چینی میش‌ها در زمستان‌های سرد ممانعت می‌شود. بااین‌حال، در مناطق مرتفع کشور، پشم‌چینی قبل از بره‌زایی میش‌ها، آن‌ها را ترغیب می‌کند تا در میان تپه‌ها  و در دامنه کوه‌ها پناه بگیرند تا بره‌های تازه متولدشده به‌طور کامل در معرض محیط طبیعی قرار نگیرند. معمولاً گوسفندان مسنی که عمل پشم‌چینی گوسفند درباره آن‌ها انجام شده یخ‌بندان را به‌خوبی تحمل می‌کنند اما گوسفندان جوان به‌ویژه در هوای سرد و مرطوب بادخیز (حتی در تابستان‌های مناطقی که آب‌وهوای سرد دارند) اذیت خواهند شد. درصورتی که هوا سرد باشد، آن‌ها برای چند شب در محل‌های سرپوشیده می‌مانند تا وضع آب‌وهوا بهتر شود. پشم بعضی از گوسفندان هم‌چنین ممکن است با کمک شانه‌های مخصوصی تراشیده شوند تا در ماه های سرد پشم بیش‌تری روی حیوان باقی بماند و محافظت بیشتری از او بشود.

از طرفی چیدن پشم گوسفندان نیز به‌عنوان یک مسابقه در سراسر جهان برگزار می‌شود. این یک ورزش است که اغلب بین بهار و تابستان انجام می‌شود.

ابزارهای چیدن پشم

از هر وسیله‌ای که برای پشم‌چینی استفاده می‌شود، پشم‌چین‌ها باید مراقب باشند که آن را تمیز نگه دارند تا از شیوع بیماری در میان گله جلوگیری شود.

پشم‌چینی گوسفند با قیچی مخصوص اخیراً در استرالیا و انگلیس مجدداً احیا شده است اما بیش از آن‌که برای اهداف تجاری به‌کار رود به خاطر مسائل ورزشی استفاده می‌شود.

ابزارآلات موردنیاز در پشم‌چینی

استفاده از وسایل باکیفیت در امر پشم‌چینی ضروری است. این امر موجب تأمین امنیت فرد پشم‌چین و نیز گوسفند شده و کار پشم‌چینی را نیز آسان می‌سازد. برای مبادرت به چیدن پشم گوسفندان می‌توان از قیچی‌های دستی و یا ابزار الکتیکی بهره برد. وسایل الکتریکی پشم‌چینی از سه بخش تیغه، دسته و شانه تشکیل شده‌اند. از نشانه‌های یک دستگاه پشم‌چین برقی خوب این است که تعداد دندانه‌های آن زیاد است و به کمک این ویژگی می‌تواند در نزدیکی پوست حرکت کند. برای شروع کار پشم‌چینی نیاز است که به نکات زیر توجه شود:

  تفکیک گوسفندان بر اساس نژاد و سن حصول اطمینان از خیس نبودن و در معرض باران نبودن گوسفندان پیش از پشم‌چینی گوسفند
  بستن گوسفندان و غذا ندادن به آن‌ها یک روز پیش از پشم‌چینی برای تمیز ماندن محل پشم‌چینی و عادت کردن گوسفند پیداکردن موقعیت و حالت مناسب گوسفندان برای قرارگیری در حالت پشم‌چینی که دست‌کم به پنج حالت مختلف امکان‌پذیر است.
  تلاش برای یک تکه درآوردن پشم و جلوگیری از وارد آوردن ضربات مقطعی کوتاه به پوست گوسفند برای ممانعت از شکل‌گیری پشم کوتاه در گوسفندان استفاده از دست غیر غالب برای کشیده شدن پوست گوسفند و راحت‌تر شدن چیدن پشم گوسفند
 تهیه کردن چند کیسه تمیز برای نگهداری پشم چیده‌شده  استفاده از لباس کار مناسب که شامل ماسک و چکمه و دست‌کش است و نیز اطمینان از تیز بودن قیچی یا تیغه‌های ماشین
دست‌کم از شست‌وشوی گوسفند ۲۴ ساعت گذشته باشد تا گوسفند به‌طور کامل خشک شده باشد.  در صورت ایجاد زخم بر اثر پشم‌چینی گوسفند از اسپری اوتی‌سی (OTC) استفاده شود.