تزریق واکسن گوسفند ؛ واکسن آنترو توکسمی به دام‎ها در فصل بهار
در فصل بهار و زمستان که دام‌های خود را برای چرا به مراتع می‌برید، لازم است برای جلوگیری از هر گونه بیماری‎های شایع در این فصول، علی‌الخصوص آنترو توکسمی، عملیات واکسیناسیون را برای پیشگیری انجام دهید و از ضرر و زیان‌های ناشی از مرگ دام‌ها پیشگیری کنید.

دلیل ایجاد آنترو توکسمی در دام‌ها
به طور کلی هر تغییر ناگهانی در جیره غذایی دام‌ها، افزایش رطوبت و کاهش دمای هوا، باعث تغییر وضعیت میکروب‌ها و افزایش ناگهانی باکتری‌های موجود در دستگاه گوارش می‌شود. بیماری آنترو توکسمی توسط باکتری کلستریدیوم ایجاد می‌شود که با ترشح دوازده مدل توکسین، در نهایت به ایجاد التهاب در دیواره روده گوسفند و ورود سم به خون دام منتهی می‌شود. از علائم این بیماری می‌توان به تشنج، اسهال شدید، تب، ترشح بیش از حد بزاق، زمین‌گیر شدن و… اشاره داشت که در نهایت باعث مرگ ناگهانی دام‌ها می‌شود. با ایجاد شرایط خاص مانند پرخوری دام و تغییرهای ناگهانی در جیره غذایی، مقدار زیادی توکسین توسط باکتری کلستریدیوم تولید می‌شود که این توکسین باعث ایجاد التهاب روده‌ای، افزایش نفوذپذیری در دیواره عروق و نهایتا جذب سم به خون می‌شود.
با توجه به مرگ ناگهانی دام در پی این بیماری، بهتر است که مراقب گوسفند هتروزیگوت و گوسفند هموزیگوت گله باشید. این دام‎ها نسبت به دام‌های معمولی، اهمیت و ارزش اقتصادی بیش‎تری دارند و لازم است از دام‌های باارزش گله به بهترین شکل محافظت کنید.
شما می‌توانید قبل از مبتلا شدن گوسفندان گله، آن‎ها را با واکسن آنترو تروکسمی مقاوم کنید. اگر قصد واکسیناسیون تمام گوسفندان گله را ندارید، به شما پیشنهاد می‎کنیم که میش هترو و قوچ هترو خود را حتما با واکسن آنترو توکسمی ایمن سازید تا احتمال ابتلا به این بیماری‌های زیانبار را به حداقل برسانید. با ابتلای یک گوسفند چندقلوزا به این بیماری، لازم است تمام اقدامات لازم را برای نجات دام و رهایی از بیماری انجام دهید.
اگر در گله و گوسفند‎های خود با موردی برخورد داشتید که هر یک از علائم این بیماری را داشت، با واکسیناسیون و قرنطینه کردن این دام می‎توانید به بهبود آن کمک کنید.

تشخیص بیماری در دام‌ها
یکی از دلایل وجود بیماری در دام‌ها می‌تواند اسهال دامی باشد. در حالت عادی مدفوع گوسفندان باید به صورت پشکل باشد، اگر در مدفوع دام خود به حالتی باریک و شل برخورد کردید، بدانید که به این حالت مدفوع، اسهال گوسفندی می‎گویند. اسهال می‎تواند از بیماری‎های مختلفی مانند آنترو توکسمی، تورم معده، روده و … خبر دهد.

هنگام تغییر فصل از زمستان به بهار، مراقب گوسفندان چندقلوزا و گوسفندان معمولی گله باشید. با واکسیناسیون دام‌های گله به سادگی می‌توانید خیال خود را از بابت ابتلای دام‌ها به بیماری راحت کنید. واکسن آنترو توکسمی با ایجاد ایمنی فعال علیه اسهال‌های عفونی بره‌ها و دام‌ها، آنترو توکسمی، پرخوری و…باعث حفظ سلامت گوسفندان شما خواهد شد. از واکسیناسیون دام‌های بیمار و ضعیف خودداری کنید. همچنین واکسن آنترو توکسمی سه هفته قبل از کشتار گوسفند نباید تزریق شود و منع شده است. امیدواریم که این مطلب مورد استفاده شما قرار گرفته باشد و به سلامت دام‌های شما کمک کند.