سم چینی

سم چینی یکی از اقدامات مهم در نگهداری هر نوع دامی است. دام‌های کوچک مانند گوسفندان نیز مانند دیگر دام‌ها نیاز به سم چینی دارند. گوسفندان پرواری که همواره در دامداری نگهداری می‌شوند و به ندرت به بیرون از دامداری می‌روند، تقریباً هر 6 ماه نیاز به سم چینی دارند. البته این زمان به طور تقریبی است و باید با بررسی چشمی و معاینه دستی زمان مناسب برای انجام این عمل را پیدا کرد؛ اما به طور معمول برای این نوع گوسفندان هر 6 ماه یکبار مناسب است.

سم چینی را باید با قیچی مخصوص این کار انجام داد. این باعث می‌شود تا هم دام در حین استفاده از ابزارهای غیراستاندارد آسیب نبیند، هم اینکه دامدار برای انجام سم چینی دچار مشکل نشود. حتماً توجه کنید که قیچی مخصوص سم چینی را از مراکز قابل اعتماد و شناخته شده تهیه نمایید؛ زیرا اگر قیچی مورد استفاده فاقد استانداردهای لازم باشد، قطعاً به سم دام شما آسیب وارد می‌کند و یا امکان انجام صحیح سم چینی را نخواهد داشت.

انجام صحیح سم چینی اهمیت فراوانی دارد. انجام ندادن سم چینی و یا انجام غلط سم چینی هر دو به سادگی سلامت دام شما را به خطر خواهد انداخت. اگر این عمل به موقع انجام نشود، سم دام به طور طبیعی رشد کرده و بلند می‌شود. این موضوع باعث می‌شود تا دام در تحرک خود دجار مشکل شود. این مشکل می‌تواند باعث شود که دام کمتر از قبل حرکت نماید و همین موضوع باعث بالا رفتن ریسک ابتلا به بیماری را در آن دام افزایش می‌دهد. از طرفی اگر سم چینی به صورت نادرست انجام شود، مشکل حرکتی برای دام ایجاد خواهد کرد. دم ممکن است دچار مشکلاتی مربوط به ستون فقرات شود و به همین دلیل کم تحرک شود. از طرف دیگر اگر سم به اندازه صحیح کوتاه نشود، حیوان ممکن است دچار عفونت در سم شود و مشکلاتی از این قبیل برای او پیش بیاید.

اگر گله به موقع و به شکل صحیح سم چینی شوند، روند پرورش و رشد دام‌ها به خوبی انجام‌شده و به نتیجه دلخواه خواهد رسید؛ اما به دلیل شرایط نگهداری گوسفندان، هر نوع زخم بازی برای این حیوان خطرناک است و به راحتی در معرض آلودگی و عفونت قرار می‌گیرند. ازاین‌رو بسیار مهم است که سم چینی که کار تقریباً ساده‌ای هم هست، به دقت و شکل درست انجام بگیرد.

در این ویدئو سعی بر آن است تا به شکلی ساده و واضح، شرایط صحیح سم چینی را نشان دهیم. نکات مهم مربوط به قیچی و موارد با اهمیت انجام آن را بیان کنیم و بر مسائل مهم و کلیدی تأکید کنیم. به عنوان مثال، رعایت تقارن در سم دام بسیار مهم است و در تضمین سلامت آن نقش مستقیم دارد.

این ویدئوی آموزشی و دیگر ویدئوهای ما در دیگر زمینه‌ها را نیز می‌توانید هم در بخش گالری سایت و هم در کانال آپارات، یوتیوب و اینستاگرام افشار ژن ملاحظه فرمایید.