سقط بره در زمستان

سقط بره در فصل زمستان موضوعی بسیار مهم و حیاتی برای مزرعه‌داران و دام‌داران است. اوقاتی از سال که در فصل بارداری دام هستیم مانند فصل زمستان سقط بره در گوسفندان به ویژه گوسفند چند قلوزا یا همان میش هترو و میش همو از حساسیت ویژه‌ای برخوردار است. رعایت نکردن موارد مهم در مورد نحوه نگه‌داری صحیح از گوسفندان می‌تواند عواقب خطرناکی را داشته باشد. دام‌داران باید توجه داشته باشند که تلف شدن جنین یا جنین‌ها یکی از آسیب‌های احتمالی فصل زمستان و سرمای هوا است و خطر بعدی می‌تواند برای میش یا گوسفند آبستن باشد که از لحاظ اقتصادی هم ضرر بیشتری را متوجه گله یا مزرعه خواهد کرد. اگر گوسفند آسیب دیده از گوسفندان اصلاح نژاد شده باشد، این زیان چند برابر خواهد بود.

در مورد این عارضه که ممکن است در هر مزرعه یا گله‌ای رخ دهد نیاز است که به دو نکته بسیار مهم اشاره کنیم. دام‌پروران عزیز باید به این نکات مهم که مربوط به سقط جنین دام در فصل زمستان است بسیار دقت داشته باشند. آن دو نکته موارد زیر را در بر می‌گیرد.

اولین موردی که باید بدانید این است که استفاده و نوشیدن میش باردار از آب یخ زده بسیار خطرناک خواهد بود. سرمای زیادی که این آب و نوشیدن آن به بدن میش‌ها وارد می‌کند می‌تواند در نهایت عاملی باشد برای تلف شدن جنین در درون رحم گوسفند آبستن. نکته حیاتی دوم هم این است که بستر و جایگاه نگه‌داری گوسفندان به خصوص گوسفندان ماده‌ای که آبستن هستند، به هیچ وجه نباید مرطوب یا خیس باشد. خوابیدن و زیست گوسفند آبستن در محیطی که رطوبت آن بالا باشد یا محیط خیسی داشته باشد، موجب خواهد شد که این میش‌ها نتوانند بره‌های خود را نگه داشته و نهایتا منجر به سقط می‌شود.

در کلیپ بعد توضیحات بیشتر را به صورت عملی خدمت شما ارائه خواهیم داد.