حمام کنه | مراقبت از گوسفندان چندقلوزا و معمولی

حمام کنه از آن جهت اهمیت دارد که این حشره مهم‌ترین انگل خارجی گوسفندان به‌شمار می‌رود که خسارات جبران ناپذیری به دام وارد خواهد کرد. عملکرد کنه در گوسفندان به این صورت است که ابتدا به پوست دام می‌چسبد و بعد از خون آن‌ها تغذیه می‌کند. دامی که به کنه دچار شده باشد، ضعیف و لاغر شده و میزان تولید گوشت و پشم در آن کاهش پیدا می‌کند. همچنین باید اشاره کرد که کنه باعث ایجاد بیماری‌های بی‌شماری در دام‌ها خواهد شد.

در صورت رعایت نکردن موارد بهداشتی ممکن است کنه‌ها تکثیر پیدا کنند و برای یک گله دردسرساز شوند. حمام ضدکنه مناسب‌ترین روش برای پیشگیری از بروز حادثه و مراقبت از دام‌های شما است. باید توجه کرد گوسفندان اصلاح نژادی مثل میش همو یا هترو و قوچ همو یا هترو که از ارزش بالاتری برخوردار هستند برای حمام ضدکنه اولویت خواهند داشت.

طریقه صحیح حمام کنه در گوسفندان

  • مرحله اول: ابتدا لازم است با رعایت موارد بهداشتی حمام گوسفندان را با مواد شوینده ضدعفونی کنید به صورتی که هیچ گرد و غباری روی سطوح حمام باقی نماند.
  • مرحله دوم: حوضچه اول را از آب لبریز کنید و در حوضچه دوم تا جایی که ممکن است ماسه و قلوه سنگ بریزید.
  • مرحله سوم: به میزان لازم از ماده ضدعفونی کننده در حوضچه پر از آب استفاده کنید تا محلول حمام شما آماده شود.
  • مرحله چهارم: گوسفندان را به سمت حوضچه هدایت کنید. لازم است هر کدام از گوسفندان مدت زمان دو الی سه دقیقه را در حمام غوطه‌ور بمانند. به خاطر داشته باشید که لازم است آب حمام را مرتبا هم بزنید تا مواد ضدعفونی کننده در آب ته‌نشین نشوند و کاملا پوست گوسفندان را پوشش دهند.

نکته‌های مراقبتی برای حمام ضدکنه
لازم است پشم گوسفندان شما دو الی سه سانتی‌متر باشد. تغذیه گوسفندان را به بعد از حمام موکول کنید و تا جایی که امکان دارد گوسفندان با معده خالی به حوضچه حمام منتقل شوند. در طول حمام چند بار سر دام خود را با احتیاط زیر محلول فرو ببرید. هوای مناسب برای حمام ضدکنه هوای گرم و متعادل است. تا جایی که می‌توانید در روزهای بارانی و سرد از حمام ضدکنه دام‌ها خودداری کنید. مراقب باشید که قبل از حمام گوسفندان خود را سیراب کنید تا حین حمام از محلول ضدعفونی داخل حوضچه نخورند. نوشیدن از محلول حاوی ضدعفونی کننده ممکن است منجر به بیماری و حتی مرگ دام‌ها شود. در ضمن از ورود گوسفندان آبستن سنگین و گوسفندان زخمی به داخل حوضچه حمام کنه خودداری کنید.