آشنایی با نحوه سیدر گذاری

سیدر گذاری روشی است که در فصل تولید مثل گوسفندان یا خارج از این فصل برای فحل کردن دام انجام می‌شود. در واقع این روش برای هم‌زمان سازی فحلی کردن گوسفندان ماده است.

درست مانند حاملگی در انسان‌ها، در دام‌ها نیز برای حاملگی به یک زمان دقیق از کمی پس از تخمک‌گذاری نیاز خواهد بود. برای حاملگی میش‌ها لازم است جفت‌گیری در آن‌ها بعد از فحلی شدن صورت گیرد. سیدر از جمله وسایل مورد نیاز برای فحلی شدن گوسفندان است.

برای سیدر گذاری لازم است که ابتدا دستگاه اپلیکاتور را با مایع‌های ضدعفونی کننده بشویید. سیدر را داخل دستگاه اپلیکاتور قرار دهید و سپس دنبه را کنار نگه داشته و لب فرج را باز کنید. با رد شدن قسمت سری اپلیکاتور دیگر محتوای سیدر از قسمت فرج خواهد گذشت. با استفاده از شیب اندکی به سمت بالا، سیدر به واژن گوسفند وارد خواهد شد.

محتوای سیدر به آرامی در واژن حرکت کرده و به انتهای فرج خواهد رسید. حالا زمان آن رسیده است که پیستون دستگاه اپلیکاتور را بفشارید تا سیدر به صورت کامل داخل واژن آزاد شود. بعد از آزادسازی سیدر دیگر می‌توانید به آرامی اپلیکاتور را از واژن دام خارج کنید.

مدت زمان مورد نیاز برای سیدر گذاری در گوسفندان مختلف متفاوت است و نمی‌توان یک زمان مشخص را برای آن در نظر گرفت. در ضمن این نکته را در نظر داشته باشید که از هر سیدر تنها یک‌بار می‌توان استفاده کرد. مراقب باشید که قبل از انتقال دام به کشتارگاه، سیدر را از واژن دام خارج کنید و تا 24 ساعت بعد از خارج کردن سیدر از بدن گوسفند، باید از خوردن گوشت آن پرهیز کرد.

با استفاده از سیدر گذاری می‌توانید تخمک گذاری در دام ماده را کنترل کنید و باعث فشرده کردن محدوده زمانی فحل شوید. از مهم‌ترین مزایای استفاده از سیدرگذاری، می‌توان به جلو افتادن فصل تولید مثل در گوسفندان ماده اشاره داشت.

برای تهیه سیدر یا انجام سیدر گذاری با دستگاه اپلیکاتور می‌توانید روی کمک متخصصین افشار ژن حساب کنید، آن‌ها شما را همراهی خواهند کرد.

در ضمن مجتمع دامپروری افشار ژن محصولات بی‌نظیری مثل قوچ هترو ، قوچ همو ، میش هترو ، میش همو ، گوسفند چندقلوزا ، گوسفند دوقلوزا ، میش چندقلوزا و میش دوقلوزا را به متقاضیان عرضه می‌کند. برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.