یبوست گوسفندان و روش‌های درمان آن

یبوست گوسفندان می‌تواند یکی از علائم برخی از بیماری‌ها و مشکلات گوارشی محسوب شود. برای دامداران درمان یبوست گوسفندان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، چراکه این بیماری و سفت شدن مدفوع آن‎ها در روده بزرگ موجب بدمزه شدن گوشت دام و لاغر شدن آن‌ها می‌شود. چنانچه دامدار قادر باشد با بررسی رنگ و شکل ادرار و مدفوع و تغییر بوی فضولات حیوانی یبوست گوسفند را تشخیص دهد، در نتیجه می‌تواند زیر نظر دامپزشکان با مصرف داروهای ملین و ضد نفخ از جمله لاکساتیو و پورگاتیو یبوست دام را از بین ببرید. یبوست یکی از بیمارهایی است که اغلب به‌دلیل کم‌آبی در دام‌ها اتفاق می‌افتد. در اثر جمع‌شدن مدفوع در روده‎‌های گوسفندان، یبوست به‌وجود می‌آید.

نشانه‌های یبوست در گوسفندان چیست؟

دلایل مدفوع نکردن گوسفند، نوع و شکل ادرار و مدفوع در دام‌های زنده که در اغلب مواقع انسان‌ها از گوشت آن‌ها تغذیه می‌کنند می‌تواند نشان از وجود برخی بیماری‌ها در بدن آن‎ها باشد. در برخی از مواقع ناراحتی‌های گوسفندان از قبیل بیماری‌های پیروپلاسموز، آناپلاسموز و همچنین آبله و بابزیوز با مشاهده علائمی از قبیل یبوست، نفخ شکم، بی‌اشتهایی و یا اسهال همراه با تب خود را نشان می‌دهند. در این صورت برای تشخیص و شناسایی سریع این علائم شما می‌توانید نوع بیماری‌های گوسفندان خود را متوجه شده و بلافاصله برای درمان آن اقدام نمایید. نکته قابل‌توجه این است هنگامی‌که مدفوع دام در روده بزرگ سفت شود، مدفوع در زمان خروج موجب ایجاد درد در دام می‌شود و چهره نامناسبی برای گوسفند به‌وجود می‌آورد. به‌‎طورکلی اطمینان از سلامت گوسفند زنده امری مهم و حیاتی برای دامداران محسوب می‌شود.

یبوست گوسفندان

چگونه یبوست در دام به‌وجود می‌آید؟

گوسفندانی که آب کافی و موردنیاز مصرف نمی‎کنند مدفوع آن‎ها سفت می‌شود، در نتیجه دچار بیماری یبوست می‌شوند و یا در برخی از مواد مصرف نوع علوفه در مبتلا شدن به این بیماری تأثیرگذار است. به‌طورکلی دامداران باید برای درمان یبوست گوسفند زنده به‌دنبال یک راه‌حل اساسی باشند. گاهی اوقات امکان دارد یبوست دام به‌دلیل مصرف برخی از داروها رخ دهد. گوسفندان در اغلب مواقع در فصل زمستان که بیشتر از کاه و علوفه‌های خشک مورداستفاده قرار می‌دهند و علاوه‌براین، دسترسی آن‌‎ها به مصرف آب کاهش می‌یابد، در نتیجه دچار یبوست می‌شوند.

تشخیص یبوست گوسفندان از طریق ادرار و مدفوع

شما می‌توانید از طریق ادرار و مدفوع دام‌ها بیماری آن‌ها را تشخیص دهید. جمع‌شدن مدفوع گوسفندان در روده بزرگ می‌تواند مانع دفع سموم از بدن دام شود؛ بنابراین در این صورت شکم گوسفند نفخ‌کرده و بی‌اشتها می‌شود. از جهتی دیگر به‌علت تغییر کردن ادرار و مدفوع، بوی بدی از گوسفند به مشام می‌رسد و رفتار دام از حالت عادی خارج می‎شود، یعنی امکان دارد کم‌تحرکی و در هنگام دفع مدفوع صداهایی از خود دربیاورد. گوسفندان مریض گوشت آن‌ها بوی بدی می‌دهد و امکان دارد مصرف‌کنندگان با مصرف گوشت این دام‌ها دچار بیماری شوند. این نکته را در نظر داشته باشید که شل بودن مدفوع گوسفند حاکی از بیماری اسهال و سفت بودن مدفوع نشان از بیماری یبوست است که با خوردن لاکساتیو می‌توانید آن را درمان کنید. داشتن اطلاعات در مورد بیماری‌های دام‌ها می‌تواند در درمان سریع آن‌ها کمک کند پیش از این‌که گوسفندان شما هرکدام از آن‌ها به بیماری مبتلا شوند و زیان اقتصادی بسیار زیادی را متحمل شوید.

نکاتی در رابطه با درمان یبوست در دام زنده

چنانچه گوسفندان شما به یبوست مبتلا شده‌اند، بهتر است طریقه مصرف و مقدار داروی لاکساتیو را از دامپزشک بپرسید، چراکه میزان مصرف این دارو در نوع دام متفاوت است. بهتر است بدانید داروی ملین و ضد یبوست را باید توسط پستانک و یا لوله‌های خاص به گوسفند بدهید. توجه داشته باشید که دارو را روی زبان دام نریزید، چراکه باقی‌ماندن داروی لاکساتیو روی زبان گوسفند می‌تواند موجب بیماری پنومونی شود. استفاده طولانی‌مدت از داروی ملین برای گوسفندان موجب ایجاد اختلالت گوشی در آن‌ها شده و در هنگام جذب مواد مغذی با مشکلات جدی مواجه می‌شوند. با توجه به این‌که لاکساتیو دارویی کاملاً بی‌رنگ است؛ بنابراین در صورت تغییر رنگ در آن از مصرف آن اجتناب نمایید. دامداران باید توجه داشته باشند که برخی اوقات یبوست شدید در دام موجب مرگ گوسفند می‎شود. دامدار باید تاحدامکان به نوع تغذیه دام و میزان مصرف آب روزانه آن توجه داشته تا مانع از بروز یبوست در گوسفندان شود.

روش‌های درمان یبوست در گوسفندان

دامداران برای درمان یبوست گوسفندان ابتدا در تلاش هستند که در مواد تغذیه‌ای آن‎ها، دانه‌های ویژه خوراک دام قرار داده و یا تکه‌ای از سنگ نما را در مکان نگهداری آن‌ها قرار دهند تا بعد از مصرف سنگ نما، مجبور شوند آب زیادی بنوشند و بدون هیچ دردسری و استفاده از داروهای شیمیایی یبوست از بین برود. هرچند باید عوامل غیر تغذیه‌ای در خوراک دام را شناسایی کرد و تغذیه گوسفند را پاک کرد و سپس اقدام به استفاده از دارو در تغذیه آن‌ها کند. چنانچه درمان یبوست از طریق چنین روشی انجام نشود باید برای درمان دام خود از داروی لاکساتیو استفاده نمایید. دامپزشکان داروی لاکساتیو که یک نوع مایع خوراکی از جنس پارافین است به‌عنوان نرم‎کننده مدفوع و ملین به‌کار می‌گیرند. در اغلب مواقع از این دارو برای ازبین‌بردن سفتی پشکل گوسفندان و رفع نفخ شکم در دام مورداستفاده قرار می‌گیرد.

یبوست گوسفندان

یبوست در گوسفندان چگونه تشکیل می‌شود؟

به‌طورکلی دامداران باید همواره نوشیدن مواد مغذی و ویتامین‎ها را در جیره غذایی گوسفندان قرار دهند. همچنین تهیه آبشخور تمیز و خوراندن میزان آب کافی به گوسفندان از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، چراکه کاهش مصرف آب موجب انباشته شدن مدفوع در روده بزرگ دام‌‎ها می‌شود. دچار شدن گوسفندان به بیماری یبوست موجب کم‌اشتها و لاغر آن‌ها می‌شود و حتی امکان دارد به بیماری‌هایی از قبیل آبله، آناپلاسموز نیز مبتلا شوند.

روش‌های تشخیص یبوست در گوسفندان

گوسفندانی که دچار یبوست شده‌اند امکان دارد مبتلا به بیماری‌های دیگری نیز شده باشند. نوع ادرار و مدفوع دام‌ها می‌تواند به شما در تشخیص انواع بیماری‌ها کمک کند. برخی از بیماری‌های در بین گوسفندان شایع هستند که علائمی مانند تب، اسهال، یبوست یا بی‌اشتهایی دارند که با شناسایی به‌موقع می‌توانید بلافاصله راه‌های درمان بیماری دام را در پیش بگیرید. سفت شدن مدفوع در روده بزرگ دام‌ها موجب ایجاد درد در هنگام خروج مدفوع آن‎ها می‌شود که برای درمان یبوست گوسفندان باید از طریق دستورات و تجویز دامپزشک داروهای موردنیاز آن‌ها را تهیه و مصرف کنند. در ادامه قصد داریم به علائم، تشخیص و درمان بیماری‌ها در گوسفندان اشاره کنیم:

قرمزی رنگ ادرار:

 • در صورت تشنج و گاهی حتی مبتلا شدن به بیماری صرع و اختلالات عصبی مانند برابر نبودن در حرکت نشان دهد، نتیجه استفاده بیش از حد چغندر است.
 • چنانچه به اختلالات عصبی به‌صورت کوری موقت یا دائم به غده تیروئید بزرگ مبتلا شده‌اند و از جهتی دیگر یبوست و اختلالات تنفسی نشان از تغذیه با شلغم است.
 • دلایل آن وجود نیتریت زیاد در شلغم است. درمان این بیماری از تزریق وریدی 40 تا 50 cc بلودومیتلن 2 درصدی برای هر 100 کیلوگرم وزن دام و تعویض جیره است.

دچار تورم ملتحمه چشم و تب

 • چنانچه دچار خواب‌آلودگی باشد نتیجه آن تغذیه با بلوط است.
 • در صورت داشتن سرفه امکان دارد طاعون گاوی باشد.
 • در صورت دیده‌شدن تاول در برخی از نقاط بدن آن‎ها و منقطع بودن ادرار و وجود تورم در پلک آبله است.
 • علت بیماری ویروسی است از گروه واریولا انتقال و در اثر تماس از راه استنشاق خراش پوستی و انتقال خون است، اما مسیر اصلی استنشاق خواهد بود و در نتیجه واکسیناسیون ضروری است.

داشتن دل‌درد و دندان‌قروچه

 • چنانچه درد متناوب با قسمت بطنی باشد و مفاصل دام خمیده به نظر برسد و خط آبی لثه مشخص باشد مسمومیت با سرب رخ‌داده است.
 • در صورت ریزش اشکی و بینی و دیده‌شدن نفخ یا چشم‎ها فرورفته به نظر برسد، دچار سوء هضم حاد شده است.
 • ریزش بزاق و بینی و سائیده شدن مخاط لثه موجب مسمومیت با تالیوم است و درمانی برای آن ذکر نشده است.

یبوست گوسفندان

بهترین دارو برای درمان یبوست در گوسفندان

به‌طورکلی علاوه‌بر داروی لاکساتیو مصرف پورگاتیو برای درمان یبوست استفاده می‌شود که دارویی ملین است و به‌دلیل مسهل اسموتیک یا همان روان‌کنندگی مدفوع در روده بزرگ می‎تواند به‌سادگی در درمان یبوست تأثیرگذار باشد. اهمیت وزن بدن در دام مشخص می‌کند که روش مصرف پورگاتیو در گوسفندان به این صورت است که دامدار باید به‌ازای هر گرم وزن آن‎ها حدود یک تا 2 گرم پورگاتیو را در مقدار مناسبی آب ترکیب کرده و به آن‌ها بدهد. توجه داشته باشید که این دارو تنها برای دام‌های نشخوارکننده است و باید بعد از مصرف آن، آب زیادی به گوسفند داده شود تا مانع از بروز اختلالات گوارشی گردد.

روش درمان فوری یبوست در گوسفندان با داروی لاکساتیو

یکی از مهم‎ترین داروها برای ازبین‌بردن یبوست  در گوسفند استفاده از لاکساتیو است که برای درمان نفخ شکمبه نیز به‌کار گرفته می‌شود. این دارو دارای مایع پارافین است و به‌عنوان نرم‌کننده و ملین استفاده می‌شود که مصرف زیاد آن می‌تواند موجب اختلال در گوارش دام گردد، در این صورت باید طبق دستور و تجویز دامپزشک به گوسفندان داده شود.

 • برای درمان یبوست و سفت شدن پشکل گوسفندی بهترین دارو محسوب می‌شود.
 • این دارو باید تنها از طریق دامپزشک تجویز و مصرف شود.
 • به‌عنوان یک داروی ضد نفخ برای گوسفندان مورداستفاده قرار می‌گیرد.

در این مقاله سعی شد به بیماری یبوست گوسفندان بپردازیم. برای درمان یبوست گوسفندان می‌توانید از روش‌های مختلفی استفاده کنید، اما بهترین نوع درمان این بیماری مصرف داروهای ضد نفخ است.

همچنین شما می‌توانید برای ارتباط با ما و ثبت نظرات و پیشنهادهای خود از روش زیر در تماس باشید.